CREE CXB254036V LED CXB2540-0000-000N0UV450G Neutral White 3-Step Ellipse 5000K CRI92 5031lm
- Minimum order quantity & multiple: 100 pcs
- White 5000K LED, 3-Step, CRI92
- Forward Current Typical: 1100 mA
- Dimensions: 24x24 mm
CREE CXB254036V LED - A high-performance LED in the CXB2540 family, designed for superior luminous efficacy, excellent thermal management, and consistent color output. The CXB2540 series is ideal for applications demanding high reliability and long operational lifespan.
The XLamp® CXB2540 LED family delivers an industry-leading combination of lumen density and efficacy in LES sizes as small as 3.3 mm. CXB2540 family LEDs offer 50% higher lumen density compared to the XLamp CMU series, improving beam angle and intensity. They are compatible with an ecosystem of holders and optics designed for high-intensity COBs, making them ideal for premium indoor and outdoor lighting applications, including track, spot, and downlight solutions.
Key Features:
- 3.3-mm optical source
- Available in 80-, 90-, and 95-minimum CRI options
- EasyWhite® 2- and 3-step binning
- Premium Color 2- and 3-step binning
- Forward voltage option: 21V class
- 85°C binning and characterization
- Maximum drive current: 300mA
- 114° viewing angle with a uniform chromaticity profile
- Top-side solder connections
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Product Specifications:
- SKU: CXB2540-0000-000N0UV450G
- Chromaticity: 50G 50H
- Color: Neutral White
- Kit Code: 50G
- Flux Code: V4
- Group Code: V4
| SKU | CXB2540-0000-000N0UV450G |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 100 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 24x24 mm |
| LED Family | CXB2540 |
| LED Installation Package | Chip on Board |
| Color Rendering Index | 92 |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 5000K |
| Color Temperature Sorting | 3-Step Ellipse |
| Viewing Angle | 115° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 5031 |
| Forward Current Typ | 1100ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 34.1 |
| LED Power (W) | 39.6 |
| Manufacturer Product Code | CXB254036V |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | CXB2540-0000-000N0UV450G |
| Dimensions: Length (cm) | 24 |
| Dimensions: Width (mm) | 24 |













