CREE XP-G4 LED XPGEWT-01-0000-0P000ZE8E Warm White Bin 27E 5-Step Ellipse Flux Bin A50 (Pack size:1000 LEDs)
€0.66
Stock Germany >500 pcs
SKU
XPGEWT-0-27E-A50-FZ-P002
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- Chromaticity Bin: 27E
- CCT: 2700 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: A50
- CRI: 98
CREE XP-G4 LED XPGEWT-01-0000-0P000ZE8E Warm White Bin 27E 5-Step Ellipse Flux Bin A50 (Pack size:1000 LEDs)
Product Overview: XLamp® XP-G4 LEDs are are the fourth generation of Cree LED’s standard-setting XP-G product family, featuring both best-in-class efficacy and optical performance. New
Key Features:
- in this generation
- include a higher maximum drive current of 3000 mA and an
- optimized optical profile that maximizes on-axis light output.
- With the same mechanical dimensions as XP-G3, the XP-G4 is
- an easy upgrade path for many high-power LED designs. XP-G4
- provides higher maximum current and lower thermal resistance
- than competing high-power LEDs, enabling new levels of output
- and reliability for many lighting applications.
- XLamp XP-G4 LEDs are optimized for a wide range of directional
- lighting applications where light control and long lifetime are
- critical, including outdoor, indoor premium, architectural, portable
- and entertainment.
- In this document, the term White denotes the white XP-G4 LED
- without regard to its Standard or High Intensity (HI) features. The
- terms Standard and HI are used when necessary to differentiate
- the performace of the Standard XP-G4 LED from the HI XP-G4 LED.
- FEATURES
- Available in no CRI minimum white, 70-, 80- and 90-CRI white
- ANSI-compatible chromaticity bins
- Broadcast color option at 5700 K provides maximum
- performance for TV events that require extremely high TLCI
- 3-step and 5-step options
- Binned at 85 °C
- Maximum drive current: 3000 mA
- Low thermal resistance: 1.3 °C/W
- Wide viewing angle: 120° - 125°
- Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics
- Color Temperature: 2700K
- Chromaticity Bin: 27E (5-Step Ellipse)
- Luminous Flux (typ): 251 lm
- CRI: 98
- Forward Voltage (typ): 2.8 V
- Forward Current (typ): 700 mA
- LED Footprint: 3.45x3.45
| SKU | XPGEWT-0-27E-A50-FZ-P002 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 3.45x3.45 mm |
| LED Family | XP-G4 |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 98 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| Color Temperature Sorting | 5-Step Ellipse |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 27E (2723K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.4577 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.4099 |
| Viewing Angle | 120° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 251 |
| Luminous Flux Bin | A50 |
| Forward Current Typ | 700ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.8 |
| LED Power (W) | 2.1 |
| Manufacturer Product Code | XPGEWT-0-27E-A50-FZ-P002 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XPGEWT-01-0000-0P000ZE8E |
| Dimensions: Length (cm) | 3.45 |
| Dimensions: Width (mm) | 3.45 |
Write Your Own Review





















