Nichia NVSW119F-V1 3535 19 series LED Neutral White CRI90 (R9050) 4000K 239lm
€1.43
Ships in 3-6 weeks
SKU
NVSW119F-V1_R9050_4000K
- Start of Sales:2020/03
- Packaging Quantity:3000 per reel
- Price valid up to packing quantity. For orders of more, contact us for price
- Orders below the LED packing quantity are considered samples for a future project
- For sample orders, Nichia requires project details
- An accurate delivery time will be provided after we receive your order, including project details for sample orders
- LEDs from an official Nichia distributor.
- Buy 3000 for €1.01 each and save 29%
The Nichia X19 series includes the 119, 219, 319 and 519 LEDs. They are point light sources with industry leading perfomance and power up to 4 Watt, designed for use in street lights, high bay, spotlights and flood lights.
Features for the 2W - x19D, x19F Series:
- Leading high power performance with 167lm/W @ 700mA (4,000K Ra>70 @ 25°C)
- Enables precise optical control
- 2-4W power LED
- Single Chip
- Ceramic casing
- CRI: R9050
- Size: 3.5×3.5×2.3 mm
- Directivity: 120 deg
- Color temperature : 4000K
- Proven ceramic substrate quality and reliability
- 3-step McAdams and ≥70, ≥80 and ≥90 CRI options
- Available in 2-pad (119) and 3-pad (219) footprint design
Areas of application
- Street lighting
- Panel lighting
- Lamp and spot lighting
- Down lights
Delivery and price rules:
- Price for 1 pcs valid up to one full reel
- For more than one reel inquire for price
- Usual delivery time can be up to 8 weeks, depending of our or Nichia stock
- On Square (1x1 cm) and Star PCB available on demand (MOQ applies)
| SKU | NVSW119F-V1_R9050_4000K |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 3.5x3.5 mm |
| LED Family | Nichia 19F Series |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 90 |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4000K |
| Viewing Angle | 120° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 239 |
| Forward Current Typ | 700ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.96 |
| LED Power (W) | 2.08 |
| Efficacy (lm per W) | 115 |
| Manufacturer Product Code | NVSW119FT-V1-E (5981B) R8000 R9050 |
| Brand | Nichia |
| Manufacturer Part Number | NVSW119F-V1 |
Write Your Own Review






















