CREE XB-H LED XBHAWT-00-0000-000HT30E8 White Bin 8C1 2700K Flux Bin (Pack size: 1000 LEDs)
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- Chromaticity Bin: 8C1
- CCT: 2700 K
- CRI: 80
The XLamp® XB-H LED delivers a breakthrough combination of lumen output and efficacy in a small package. Delivering more than 500 lumens at 1.5 A, 25 °C in a 2.45 mm2 package, the XB-H LED offers triple the lumen density of competing high-power LEDs to significantly increase the performance of today’s lighting designs. The XB-H LED joins a new generation of directionally optimized LEDs that offers the industry’s highest optical control factor (OCF), a measurement of how LED size and performance benefit directional lighting applications. High-OCF LEDs enable lighting manufacturers to improve the performance of any lighting design, create smaller and less expensive systems, and develop new lighting solutions that were previously not possible.
Key Features:
- Available in white, outdoor white and
- 80-, 85- and 90-CRI white
- ANSI-compatible chromaticity bins
- Binned at 85 °C
- Maximum drive current: 1500 mA
- Low thermal resistance: 3.5 °C/W
- Wide viewing angle: 110°
- Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 8C1
- CCT: 2700 K
- CRI: 80
- Forward Voltage: 2.9 V
- Forward Current: 700 mA
- Luminous Flux: 220 lm
| SKU | XBHAWT-0-8C1-T30-0H-0001 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 2.45x2.45 mm |
| LED Family | XB-H |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 8C1 (2680K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.4638 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.4153 |
| Viewing Angle | 110° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 253 |
| Forward Current Typ | 700ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.9 |
| LED Power (W) | 2.1 |
| Manufacturer Product Code | XBHAWT-0-8C1-T30-0H-0001 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XBHAWT-00-0000-000HT30E8 |





















