CREE XHP35.2 HD Standard LED XHP35B-H0-0000-0D0HC40E7 White Bin 7D0 3000K ANSI White Bin Flux Bin C40 (Pack size: 500 LEDs)
- Minimum order quantity & multiple: 500 pcs
- Chromaticity Bin: 7D0
- CCT: 3000 K
- Sorting: ANSI White Bin
- Luminous Flux Bin: C40
- CRI: 80
The Cree XLamp® XHP35.2 LED is the next generation of Extreme High Power LEDs available in the XP footprint. Built on Cree LED’s latest high-power LED array technology, the XHP35.2 LED improves the voltage characteristics, efficacy and reliability of the XHP35 LED in the same 3.45 mm x 3.45 mm footprint. The new XHP35.2 LED provides an easy drop-in upgrade so that lighting manufacturers can achieve higher system LPW on existing XHP35 designs with minimal system redesign cost. The XHP35.2 LED offers a high-intensity option. In this document, the term XHP35.2 denotes the XHP35.2 LED without regard to high density or high intensity. The terms High Density and High Intensity are used when necessary to differentiate the performance of the two options.
Key Features:
- Available in white, and in 12-V version or 3-V & 6-V version
- (3-V/6-V is configurable by PCB layout)
- Available in 5-step EasyWhite® bins at 2700 K—5700 K CCT and
- 3-step & 2-step EasyWhite bins at 2700 K—4000 K CCT
- Available in ANSI white bins at 2700 K to 7000 K CCT
- Available in standard, 70, 80, 90, and 95 CRI minimum options
- Binned at 85 °C
- Maximum drive current: 6000 mA (3 V), 3000 mA (6 V),
- 1500 mA (12 V)
- Low thermal resistance: 0.7 °C/W
- Wide viewing angle - High Density:135°, High Intensity: 120°
- Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 7D0
- CCT: 3000 K
- Sorting: ANSI White Bin
- Luminous Flux Bin: C40
- CRI: 80
- Forward Voltage: 11 V
- Forward Current: 350 mA
- Luminous Flux: 475 lm
| SKU | XHP35B-H-7D0-C40-D0-H-03 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 500 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 3.45x3.45 mm |
| LED Family | XHP35.2 |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Color Temperature Sorting | ANSI White Bin |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 7D0 (2955K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.436 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3962 |
| Viewing Angle | 120° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 475 |
| Luminous Flux Bin | C40 |
| Forward Current Typ | 350ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.75 |
| LED Power (W) | 4.2 |
| Manufacturer Product Code | XHP35B-H-7D0-C40-D0-H-03 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XHP35B-H0-0000-0D0HC40E7 |


















