CREE XP-E LED XPCWHT-L1-0000-00KE5 White Bin 5A2 4000K Flux Bin S3 (Pack size: 1000 LEDs)
€0.57
Stock Germany >1000 pcs
SKU
XPCWHT-L1-5A2-S3-0-0C
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- Chromaticity Bin: 5A2
- CCT: 4000 K
- Luminous Flux Bin: S3
- CRI: 75
The Cree XLamp® XP-E LED combines the proven lighting-class performance and reliability of the XLamp XR-E LED in a package with 80% smaller footprint. The XLamp XP-E LED continues Cree LED’s history of innovation in LEDs for lighting applications with wide viewing angle, symmetrical package, unlimited floor life and electrically neutral thermal path. XLamp LEDs bring high performance and quality of light to a wide range of lighting applications, including color-changing, portable and personal, outdoor, indoor-directional, transportation, stage and studio, commercial, horticulture and emergency-vehicle lighting.
Key Features:
- Available in white, blue, green, amber, red-orange, red, & High
- Efficiency (HE) photo red
- Maximum drive current: 1 A
- Low thermal resistance: as low as 5.7 °C/W
- Maximum junction temperature: 150 °C
- Wide viewing angle: 115°-130°
- Unlimited floor life at ≤ 30 °C/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C compatible
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 5A2
- CCT: 4000 K
- Luminous Flux Bin: S3
- CRI: 75
| SKU | XPCWHT-L1-5A2-S3-0-0C |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 3.45x3.45 mm |
| LED Family | XP-E |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 75 |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4000K |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 5A2 (4192K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.3724 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3704 |
| Luminous Flux Typ (lm) | 156 |
| Luminous Flux Bin | S3 |
| Forward Current Typ | 350ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.1 |
| LED Power (W) | 1.1 |
| Manufacturer Product Code | XPCWHT-L1-5A2-S3-0-0C |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XPCWHT-L1-0000-00KE5 |
Write Your Own Review


















