CREE XB-D LED XBDAWT-00-0000-00000BHE4 White Bin 4C0 4500K 5-Step Ellipse Flux Bin (Pack size: 1000 LEDs)
€0.54
Stock Germany >1000 pcs
SKU
XBDAWT-0-4C0-S20-0B-00A1
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- Chromaticity Bin: 4C0
- CCT: 4500 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- CRI: 70
The Cree XLamp® XB-D LED brings next-generation performance, price and size to all LED lighting applications. The XB-D’s footprint enables smaller designs with densely packed arrays for better light mixing and concentration. The XB-D shares common footprint and uniform package design across all white and color configurations, simplifying board and optical designs for many LED systems. The XB-D is optimized to dramatically lower system cost in any illumination application, from indoor and outdoor lighting to architectural and transportation lighting.
Key Features:
- XB-D white binned @ 85 °C; XB-D color binned @ 25 °C
- Up to 136 lm/W in cool white (@ 85 °C, 350 mA)
- Available in white, 80-minimum CRI white, and 70-minimum
- CRI cool white, royal blue, blue, green, PC amber, amber,
- red-orange & red
- 1 A maximum drive current
- Wide viewing angle: from 110° (PC amber) to 140° (red)
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C compatible
- Unlimited floor life at ≤ 30 °C/85% RH
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 4C0
- CCT: 4500 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- CRI: 70
| SKU | XBDAWT-0-4C0-S20-0B-00A1 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 2.45x2.45 mm |
| LED Family | XB-D |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 70 |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4500K |
| Color Temperature Sorting | 5-Step Ellipse |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 4C0 (4373K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.3674 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3765 |
| Luminous Flux Typ (lm) | 156 |
| Forward Current Typ | 350ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 3 |
| LED Power (W) | 1.1 |
| Manufacturer Product Code | XBDAWT-0-4C0-S20-0B-00A1 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XBDAWT-00-0000-00000BHE4 |
Write Your Own Review


















