CREE XD16 Standard LED XD16AWT-H0-0000-00000UEE6 White Bin 6B0 3500K ANSI White Bin Flux Bin R20 (Pack size: 3000 LEDs)
€0.64
Stock Germany >1000 pcs
SKU
XD16AWT-H-6B0-R20-0U-0002
- Minimum order quantity & multiple: 3000 pcs
- Chromaticity Bin: 6B0
- CCT: 3500 K
- Sorting: ANSI White Bin
- Luminous Flux Bin: R20
- CRI: 90
The Cree XLamp® XD16 LEDs are the industry’s first Extreme Density LEDs, delivering up to 5½ times higher lumen density than Cree LED’s previous generation of high-power LEDs. The ceramic-based XD16 LED is built on Cree LED’s groundbreaking NX Technology Platform to address challenges with luminaire manufacturing, thermal design, optical design and reliability that have been experienced with competing LEDs. The XD16 LED enables lighting manufacturers to achieve dramatic improvements in lumen output and efficacy, without increasing the size of the LED array, for a wide spectrum of lighting applications such as color tuning, directional lighting and industrial lighting.
Key Features:
- Available in outdoor white and 70-, 80-
- and 90-CRI white
- ANSI-compatible chromaticity bins
- 3-step and 5-step options
- Binned at 85 °C
- Maximum drive current: 2000 mA
- Low thermal resistance: 1.8 °C/W
- Wide viewing angle: 135°
- Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 6B0
- CCT: 3500 K
- Sorting: ANSI White Bin
- Luminous Flux Bin: R20
- CRI: 90
- Forward Voltage: 2.73 V
- Forward Current: 350 mA
- Luminous Flux: 114 lm
| SKU | XD16AWT-H-6B0-R20-0U-0002 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 3000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 1.6x1.6 mm |
| LED Family | XD16 |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 90 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3500K |
| Color Temperature Sorting | ANSI White Bin |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 6B0 (3582K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.4041 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3967 |
| Viewing Angle | 135° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 125 |
| Luminous Flux Bin | R20 |
| Forward Current Typ | 350ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.73 |
| LED Power (W) | 1.1 |
| Manufacturer Product Code | XD16AWT-H-6B0-R20-0U-0002 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XD16AWT-H0-0000-00000UEE6 |
Write Your Own Review


















