CREE XP-E2 LED XPEBWT-P1-0000-007E7 White Bin 7C2 3000K Flux Bin P2 (Pack size: 1000 LEDs)
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- Chromaticity Bin: 7C2
- CCT: 3000 K
- Luminous Flux Bin: P2
The Cree XLamp® XP-E2 LED builds on the unprecedented performance of the original XP-E by increasing lumen output up to 20% while providing a single die LED point source for precise optical control. The XP-E2 LED shares the same footprint as the original XP-E, providing a seamless upgrade path to more lumens and/or greater efficiency while shortening the design cycle for existing XP customers. XLamp XP-E2 LEDs are the ideal choice for lighting applications where high light output and maximum efficacy are required, such as LED retrofit lamps, outdoor, portable, indoor directional, emergency vehicle or architectural. The XP-E2 LED offers an S Line far red option. In this document, the term far red denotes the far red XP-E2 LED without regard to its efficacy. The terms far red and S Line far red are used when necessary to differentiate the performace of the XP-E2 S Line far red LED from the XP-E2 LED without the S Line option.
Key Features:
- Available in white, outdoor white, 80-CRI, 90-CRI white, royal
- blue, blue, green, PC amber, amber, red-orange, red, photo
- red, far red & S Line far red
- ANSI-compatible chromaticity bins
- White binned at 85 °C
- Maximum drive current: royal blue, blue 1.2 A, others 1.5 A
- Low thermal resistance: as low as 1.4 °C/W
- Wide viewing angle: 105°-140°
- Unlimited floor life at ≤ 30 °C/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C compatible
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 7C2
- CCT: 3000 K
- Luminous Flux Bin: P2
| SKU | XPEBWT-P1-7C2-P2-0-01 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 3.45x3.45 mm |
| LED Family | XP-E2 |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 85 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 3000K |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 7C2 (2997K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.444 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.4177 |
| Luminous Flux Typ (lm) | 67.2 |
| Luminous Flux Bin | P2 |
| Forward Current Typ | 350ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 3.05 |
| LED Power (W) | 1.1 |
| Manufacturer Product Code | XPEBWT-P1-7C2-P2-0-01 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XPEBWT-P1-0000-007E7 |


















