CREE XP-G LED XPGBWT-BE-0000-00M2E White Bin 57E 5700K 5-Step Ellipse Flux Bin S5 (Pack size: 1000 LEDs)
€0.67
Stock Germany >1000 pcs
SKU
XPGBWT-BE-57E-S5-0-A1
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- Chromaticity Bin: 57E
- CCT: 5700 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: S5
- CRI: 70
The XLamp® XP-G LED delivers unprecedented levels of light output and efficacy for a single die LED. The XLamp XP-G LED continues Cree LED’s history of innovation in LEDs for lighting applications with wide viewing angle, symmetrical package, unlimited floor life and electrically neutral thermal path. XLamp XP-G LEDs are the ideal choice for lighting applications where high light output and maximum efficacy are required, such as LED light bulbs, outdoor lighting, portable lighting, indoor lighting and solar- powered lighting.
Key Features:
- Available in white, outdoor white and
- 80-CRI, 85-CRI and 90-CRI white
- ANSI-compatible chromaticity bins
- Maximum drive current: 1500 mA
- Low thermal resistance: 2 °C/W
- Wide viewing angle: 130°
- Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 57E
- CCT: 5700 K
- Sorting: 5-Step Ellipse
- Luminous Flux Bin: S5
- CRI: 70
| SKU | XPGBWT-BE-57E-S5-0-A1 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 3.45x3.45 mm |
| LED Family | XP-G |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 70 |
| Color | Cool White |
| Color Temperature | 5700K |
| Color Temperature Sorting | 5-Step Ellipse |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 57E (5667K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.3287 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3417 |
| Luminous Flux Bin | S5 |
| Forward Current Typ | 350ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.75 |
| LED Power (W) | 1.1 |
| Manufacturer Product Code | XPGBWT-BE-57E-S5-0-A1 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XPGBWT-BE-0000-00M2E |
Write Your Own Review


















