CREE XP-G LED XPGBWT-H1-0000-00HE8 White Bin 8C2 2700K Flux Bin R5 (Pack size: 1000 LEDs)
€0.67
Low Stock Germany, only 5 pcs.
SKU
XPGBWT-H1-8C2-R5-E-0A
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- Chromaticity Bin: 8C2
- CCT: 2700 K
- Luminous Flux Bin: R5
- CRI: 80
The XLamp® XP-G LED delivers unprecedented levels of light output and efficacy for a single die LED. The XLamp XP-G LED continues Cree LED’s history of innovation in LEDs for lighting applications with wide viewing angle, symmetrical package, unlimited floor life and electrically neutral thermal path. XLamp XP-G LEDs are the ideal choice for lighting applications where high light output and maximum efficacy are required, such as LED light bulbs, outdoor lighting, portable lighting, indoor lighting and solar- powered lighting.
Key Features:
- Available in white, outdoor white and
- 80-CRI, 85-CRI and 90-CRI white
- ANSI-compatible chromaticity bins
- Maximum drive current: 1500 mA
- Low thermal resistance: 2 °C/W
- Wide viewing angle: 130°
- Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C
- Electrically neutral thermal path
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 8C2
- CCT: 2700 K
- Luminous Flux Bin: R5
- CRI: 80
| SKU | XPGBWT-H1-8C2-R5-E-0A |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 3.45x3.45 mm |
| LED Family | XP-G |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color | Warm White |
| Color Temperature | 2700K |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 8C2 (2681K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.4692 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.4249 |
| Luminous Flux Typ (lm) | 153 |
| Luminous Flux Bin | R5 |
| Forward Current Typ | 350ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.75 |
| LED Power (W) | 1.1 |
| Manufacturer Product Code | XPGBWT-H1-8C2-R5-E-0A |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XPGBWT-H1-0000-00HE8 |
Write Your Own Review


















