CREE XT-E LED XTEAWT-E0-0000-00000BKE4 White Bin 4A0 4500K 5-Step Ellipse Flux Bin (Pack size: 1000 LEDs)
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- Chromaticity Bin: 0U0
- CCT: 7000 K
- Sorting: ANSI White Bin
- CRI: 70
Optimized for directional, high-lumen applications, from indoor and outdoor to portable and lamp retrofits, The Cree XLamp® XT-E LED delivers high performance and high reliability in the industry-standard XP/XT footprint. The XT-E LED offers the benefits of the XT/XP platform — compact and proven 3.45 mm x 3.45 mm package and established ecosystem — enabling lighting manufacturers to simplify the design process and shorten time to market. The XT-E LED is available in royal blue and white. The XT-E White LED offers a high-efficacy option. In this document, the term White denotes the white XT-E LED without regard to its efficacy. The terms Standard and High Efficacy are used when necessary to differentiate the performace of the High Efficacy XT-E LED from the XT-E LED without the high-efficacy option.
Key Features:
- Maximum Vf for High Efficacy XT-E White: 2.85 V
- Available in 70-, 80- and 90-CRI minimum white
- Binned at 85 °C
- Available in 2200 K CCT
- Thermal resistance: White 2.8 °C/W, Royal Blue 2.0 °C/W
- Wide viewing angle: White 115°, Royal Blue 130°
- Maximum drive current: White 1.5 A, Royal Blue 1.5 A
- Electrically neutral thermal path
- Vf binning supported for XT-E White and Royal Blue
- XT-E Royal Blue sorted into 2.5-nm-wavelength bins
- Unlimited floor life at ≤ 30 ºC/85% RH
- Reflow solderable - JEDEC J-STD-020C compatible
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
- NOTE: For remote phosphor applications, a separate license to certain Cree LED patents is required.
Technical Characteristics:
- Chromaticity Bin: 0U0
- CCT: 7000 K
- Sorting: ANSI White Bin
- CRI: 70
- Forward Voltage: 2.77 V
- Forward Current: 350 mA
- Luminous Flux: 156 lm
| SKU | XTEAWT-0-4A0-S30-1B-00A3 |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 3.45x3.45 mm |
| LED Family | XT-E |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 70 |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 4500K |
| Color Temperature Sorting | 5-Step Ellipse |
| Chromaticity Bin (Approx. K) | 4A0 (4683K) |
| CIE 1931 CCx Average | 0.3543 |
| CIE 1931 CCy Average | 0.3552 |
| Viewing Angle | 115° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 171 |
| Forward Current Typ | 350ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.85 |
| LED Power (W) | 1 |
| Manufacturer Product Code | XTEAWT-0-4A0-S30-1B-00A3 |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XTEAWT-E0-0000-00000BKE4 |


















