CREE XMLBEZW12V LED XMLBEZ-00-0000-0D0HU650F Neutral White 4-Step Ellipse 5000K CRI80 443lm
- Minimum order quantity & multiple: 1000 pcs
- White 5000K LED, 4-Step, CRI80
- Forward Current Typical: 700 mA
- Dimensions: 5x5 mm
CREE XMLBEZW12V LED - A high-performance LED in the XM-L2 family, designed for superior luminous efficacy, excellent thermal management, and consistent color output. The XM-L2 series is ideal for applications demanding high reliability and long operational lifespan.
The XLamp® XM-L2 LED family delivers an industry-leading combination of lumen density and efficacy in LES sizes as small as 3.3 mm. XM-L2 family LEDs offer 50% higher lumen density compared to the XLamp CMU series, improving beam angle and intensity. They are compatible with an ecosystem of holders and optics designed for high-intensity COBs, making them ideal for premium indoor and outdoor lighting applications, including track, spot, and downlight solutions.
Key Features:
- 3.3-mm optical source
- Available in 80-, 90-, and 95-minimum CRI options
- EasyWhite® 2- and 3-step binning
- Premium Color 2- and 3-step binning
- Forward voltage option: 21V class
- 85°C binning and characterization
- Maximum drive current: 300mA
- 114° viewing angle with a uniform chromaticity profile
- Top-side solder connections
- RoHS and REACH compliant
- UL® recognized component (E349212)
Product Specifications:
- SKU: XMLBEZ-00-0000-0D0HU650F
- Chromaticity: 50F 50G 50H
- Color: Neutral White
- Kit Code: 50F
- Flux Code: U6
- Group Code: U60
| SKU | XMLBEZ-00-0000-0D0HU650F |
|---|---|
| Factory Pack Quantity (Reel or Tray) | 1000 |
| LEDs number per sales unit | 1 |
| LED Size | 5x5 mm |
| LED Family | XM-L2 |
| LED Installation Package | Emitter |
| Color Rendering Index | 80 |
| Color | Neutral White |
| Color Temperature | 5000K |
| Color Temperature Sorting | 4-Step Ellipse |
| Viewing Angle | 115° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 443 |
| Forward Current Typ | 700ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 5.7 |
| LED Power (W) | 2.1 |
| Manufacturer Product Code | XMLBEZW12V |
| Brand | Cree LED |
| Manufacturer Part Number | XMLBEZ-00-0000-0D0HU650F |
| Dimensions: Length (cm) | 5 |
| Dimensions: Width (mm) | 5 |





















