Cree XP-G3 S5 white 10x10 PCB 6000K 795lm at 2000mA
- Production order, MOQ 1000 pcs.
With our PCB LED modules you can easily harness the power of the high performance Cree LED for your application, without the need for reflow soldering or a sophisticated soldering station. The PCB is made in Germany and has the highest quality, ensuring the best heat transfer and the longest LED lifetime. Solder pads are easy to connect with the basic soldering iron. The PCB LED is great for small projects, rapid prototyping or custom builds.
Cree's XLamp XP-G3 LEDs are the most efficient and reliable LEDs on the XP-G platform. These LEDs meet the stringent requirements of the DLC classification in terms of efficiency and maintaining lumen output. The XP-G3 features SC5 technology for even greater reliability at high operating temperatures. The LEDs are suitable for a variety of applications, from directional lighting, high luminous efficacy applications, indoor and outdoor lighting, to portable and retrofit lighting applications. The XP-G3 are housed in the proven 3.45mm x 3.45mm housing, allowing lighting manufacturers a simplified design process.
Features
- SC5 platform
- 85°C Binning
- maximum operating current 2000mA
- Low thermal resistance: 3°C/W
- Forward beam angle: 125°
- reflowable
- Long-lasting
Application
- Directional lighting
- Retrofit
- interior and exterior lighting
- High luminous efficacy lighting
Application areas
- Retrofit lamps
- Lights
- Flashlights
| SKU | 68500 |
|---|---|
| Weight brut (g) | 1.000000 |
| LED Size | 3.45x3.45 mm |
| LED Family | Cree XP-G3 |
| LED Installation Package | 1x1 cm PCB |
| Color | Cold White |
| Color Temperature | 6000K |
| Viewing Angle | 125° |
| Luminous Flux Typ (lm) | 172 |
| Forward Current Typ | 350ma |
| Forward Voltage Typ (V) | 2.73 |
| LED Power (W) | 0.96 |
| Forward Current Max | 2000mA |
| Power Max. (W) | 6.2 |
| Product lifetime (h) | 60000 |
| Efficacy (lm per W) | 180 |
| Manufacturer Product Code | 68500 |
| Brand | Cree |
| Availability beyond shown stock: | YES |




















